Tomatisõnastik

Antho - kõrge antotsüaanide sisaldusega tomatisort ehk siis must või sinine sort. Antotsüaanid on antioksüdandid, mida leidub palju nt mustikates ja mis annavadki mustikatele sinise värvuse. Antho sordid on tavaliselt hilisemad ja erilise maitsega. Esimesed antho sordid aretati Oregoni riigiülikoolis (Oregon State University) ja nendeks olid OSU Blue (tuntud ka kui P20) ja Indigo Rose. Aretustöö algas 1960ndatel ning sordid stabiliseeriti 2012 aastaks. Maailma kõige tumedamaks anthoks peetakse sorti Black Beauty. Meie valikus on väga palju antho sorte.

Determinantne - taime kasv peatub, tavaliselt 6-7 viljakobara järel. Determinantsed sordid on tavaliselt madalad või keskmise kõrgusega. Determinatntsete sortide viljakandmise periood on lühike ja uusi õisikuid peaharule ei moodustu. Determinanytsete sortide saagikust saab suurendada, kui külgvõrsetel lasta samuti üks-kaks õiekobarat ja mõned lehed kasvatada. Vt ka Indeterminantne.

Dwarf ehk Kääbustomat - tugeva peavarrega, madal (80cm) kuni keskmise kõrgusega (150cm) kasvutüüp, mis oli populaarne XX sajandi alguses, kuid mis seejärel praktiliselt unustati. See kasvutüüp muutus uuesti väga populaarseks tänu Dwarf Tomato Projectile. Kääbustomatiud on aretatud hobiaretajate poolt ning sordiaretuse eesmärgiks on olnud vähenõudlikkus, viljakus ja maitseomadused (erinevalt kommertsaretusest, kus eesmärgiks on saagikus ja haiguskindlus). Eesti keelde tõlgitakse kui kääbustomat. Kommertssortidest on kääbustomatid Beta ja Betalux. Eesti keeles nimetatakse kääbustomateid sageli determinantseteks, kuid see pole päris õige. Kui determinantsetel taime kasv peatub ja uusi õisikuid ei moodustu, siis kääbustomatitel seevastu tekib uusi võrseid ja õisikuid pidevalt ning viljakandmise periood kestab külmade saabumiseni. Ideaalne kasvatamiseks modernses potikasvuhoones või siis terrassil/rõdul.

Dwarf Tomato Project - tomatientusiastide Greg LeHoullieri ja Patrina Nuske Smalli poolt 2006 aastal algatatud hobiaretajate projekt, mille eesmärgiks oli aretada uusi madala või keskmisekasvulisi vähenõudlikke suureviljalisi sorte lähtudes Greg LeHoullieri poolt taasavastatud dwarfi kasvutüübist. Projektiga liitus varsti enam kui 300 hobiaretajat ning aretati mitusada uut sorti. Aretustöö toimus valdavalt USAs ja Austraalias, kuna EL seadused on üsna ebasõbralikud hobiaretajate suhtes. Jätkuvalt iga-aastaselt lisandub uusi sorte. Viide: Dwarf Tomato Project

Haiguskindlus - taim ja/või viljad on parema vastupanuvõimega mõnede taimehaiguste suhtes. Enamasti ruugehallitus, tubaka mosaiikviirus jt. Kommertssortide puhul on haiguskindlus saagikuse ja pikaajalise säilivuse järel aretustöö põhieesmärgiks, kuna kommertskasvatuses võib taimehaigus põhjustada suurt majanduslikku kahju. Hobiaretajate puhul ei ole haiguskindlus prioriteetne, sellest olulisemaks peetakse viljade häid maitseomadusi ja välimust.

Hajutamine - noortaimed tõstetakse laiali sellisel, et taimede lehed ei puutuks kokku. Kui taimede lehed puutuvad omavahel kokku, siis hakkavad taimed valguse pärast võistlema ja tekib väljavenimise oht - taimede varred kasvavad pikaks ja peenikeseks. 

Hiline - viljade valmimine võtab aega enam kui 85 päeva istutamisest. Antho sordid on tavaliselt hilised, kuna antotsüaanide valmistamine võtab tomatitaimel kaua aega. Samuti on mitmed pärandsordid väga hilised ja Eestis on neid keeruline kasvatada.

Hobiaretaja - inimene, kes tegeleb sordiaretusega mitte ärilistel eesmärkidel vaid hobi korras. Potitomati sortimendist enam kui pooled sordid on hobiaretajate poolt aretatud ning vabakasutusse antud. Hobiaretajad sageli annetavad oma sordid vabakasutusse, eelkõige selleks, et vältida sortide "patenteerimist". Vt ka Open Source Seeds Initiative

Hübriid F1 - esimese põlvkonna ristand. Ristamisel viljastatakse ühe sordi õietolmuga teise sordi õis. Esimese põlvkonna hübriid ehk F1 on sordiomadustelt stabiilne ehk siis kõikidest saadud seemnetest kasvavad ühesugusteb sordiomadustega taimed. Kommertsordid on sageli F1 hübriidid ehk siis nendelt seemnete võtmisel ei pruugi saada samasuguseid taimi.

Hübriidi stabiliseerimine - hobiaretuse valdkond, kus hobiaretajad stabiliseerivad kommertssordi, kasvatades ja sordiomadusi valides 7 põlvkonda, kuni sordiomadused on ühtlaseks muutunud. Hübriidi stabiliseerimisel võivad kaotsi minna vähemmärgatavad omadused nagu haiguskindlus mõne konktreetse haiguse vastu.

Indeterminantne - taime kasv ei peatu, vaid jätkub kogu hooaja kestel. Indeterminantne on tavaliselt kõrgekasvuline, kuid esineb ka madalaid ja keskmist kasvu indeterminantseid sorte. Indeterminantsetel sortidel kasvatatakse tavaliselt üks-kaks peaharu ning eemaldatakse kõik külgvõrsed.

Kartulilehine - tomati lehetüüp, mis sarnaneb kartuli lehtedega. leheservad on lõhedeta ja sirged. Kartulilehine lehetüüp on retsessiivne tunnus ehk siis kui ristata kartulilehine ja tavalise lehetüübiga sordid, siis avaldub tunnusena dominantne tavaline lehetüüp. 

Kahjurid - putukad, kes konkureerivad inimesega toidu pärast. Kodukasvuhoonetes on levinuimad kahjurid karilased ja lehetäid.

Kasurid - putukad, kes toituvad kahjuritest või siis kasutavad kahjureid mingis oma eluetapis. Lepatriinud, vaablased (mitte vapsikud), röövlestad ja röövlutikad aitavad kasvuhoones kahjuritega võidelda.

Keskmist kasvu - 120cm kuni 180cm on eelistatuim kasvutüüp kodukasvuhoonesse, sest taimed ei kasva liiga kõrgeks ning taimi saab kergesti üles siduda. Samuti pole keskmist kasvu taimed liiga kiire kasvuga ja need vajavad vähem hoolt.

Keskvalmiv - viljad valmivad 75 päeva jooksul istutamisest.

Keskvarajane - viljad valmivad 60 päeva jooksul istutamisest. Enamus dwarfe on keskvarajased või keskvalmivad.

Kommertssort - aretajaks on (suur)ettevõte, kelle põhitegevuseks ongi sordiaretus ja seemnete tootmine. Kommertssortide seemnete paljundamine müügi eesmärgil võib toimuda ainult sordiomaniku kirjalikul loal, kui sordiaretaja lehel pole teisiti öeldud.

Kärpimine - külgvõrsete, lehtede ja ladva eemaldamine selleks, et taim suunaks oma jõu viljade kasvatamisse, mitte ei kasvaks pikkusesse-laiusesse. Indeterminantsetel (kõrgetel) eemaldatakse kõik külgvõrsed ja augusti keskel ka latv. Determinantsetel eemaldatakse alumised külgvõrsed, ülemistest kõlgvõrsetest jäetakse kasvama paar lehte ja üks viljakobar. Mikrotomateid ei kärbita või kärbitakse vajadusel. Õied kärbitakse tavaliselt üks kuu enne hooaja lõppemist, siis ei hakka taim kasvatama vilju, mis ei jõua valmida ka toas järelvalmimisel. Lehtede kärpimisel eemaldatakse alumise viljakobara all olevad lehed sis, kui viljad hakkavad värvi muutma. 

Kääbustomat ehk Dwarf - tugeva peavarrega, madal (80cm) kuni keskmise kõrgusega (150cm) kasvutüüp, mis oli populaarne XX sajandi alguses, kuid mis seejärel praktiliselt unustati. See kasvutüüp muutus uuesti väga populaarseks tänu Dwarf Tomato Projectile. Kääbustomatiud on aretatud hobiaretajate poolt ning sordiaretuse eesmärgiks on olnud vähenõudlikkus, viljakus ja maitseomadused (erinevalt kommertsaretusest, kus eesmärgiks on saagikus ja haiguskindlus). Eesti keelde tõlgitakse kui kääbustomat. Kommertssortidest on kääbustomatid Beta ja Betalux. Eesti keeles nimetatakse kääbustomateid sageli determinantseteks, kuid see pole päris õige. Kui determinantsetel taime kasv peatub ja uusi õisikuid ei moodustu, siis kääbustomatitel seevastu tekib uusi võrseid ja õisikuid pidevalt ning viljakandmise periood kestab külmade saabumiseni. Ideaalne kasvatamiseks modernses potikasvuhoones või siis terrassil/rõdul.

Külgvõrsed - ehk kasvud. Tomatitaime lehekaenlast kasvavad kasvud. Külgvõrse saab varjulisse kohta niiskesse mulda istutada ja tavaliselt see juurdub.

Kõrgekasvuline - taime kõrgus üle 180cm. Kõrgekasvulised on enamasti indeterminantsed. Heades püsivates tingimustes võivad indeterminantsed kasvada lõpmatuseni ja leidub näiteid ka 15m pikkustest tomatitaimedest, mis on kasvanud 10 aastat ja kauemgi. Kõrgekasvulist taime tuleb kärpida ja jälgida, et taim ei muutuks metsikuks.

Ladva murdmine - kõrgekasvulistel taimedel murtakse latv tavaliselt augusti keskel või ka varem, kui taim on saavutanud soovitud kõrguse. Oluline tegevus kõrgekasvuliste sortide kasvatamisel.

Madalakasvuline - kõrgus 50cm kuni 120cm. Madalakasvulised on kasvuhoones kasvatamiseks veidi liiga madalad, kuid sobivad väga hästi suuremasse potti. Vajavad tavaliselt toestamist. Samuti on õuetomatid sageli madalakasvulised, et oleks lihtsam taime toestada. Näidissort: Antho Striped Dwarf. Multiflorad ja dwarfid on sageli madalakasvulised. Vt ka determinantne ja dwarf

Metsik tomat - metsikult vabas looduses kasvav tomat. Metsikute tomatite viljad on enamasti väikesed sõstrasuurused ning väga erinevate maitseomadustega. Metsikute tomatite eripära on väga kiire kasv ja varajane valmimine. Meie valikus on metsikutest sortidest Mehhikos kasvavad 'Coyote', 'Currant Swet Pea' jt.

Multiflora - suured viljakobarad, mitukümmend vilja ühes kobaras. Kommertssortidest tuntuim on Ildi, meie sortimendis on multiflorasid üsna mitmeid, nt 'Atomic Sunset', 'Atomic Fusion' jt

Open Source Seeds Initiative - Avatud Lähtekoodiga Seemnete Algatus, https://osseeds.org/ Enamus dwarfe on annetatud OSSEEDS'ile. Euroopas on seadusandlus väga tugevalt kommertsaretajate mõjutatud ja seetõttu ei ole Avatud lähtekoodiga seemned Euroopas levinud.

Potikasvuhoone - tänapäevane (pool)automaatne kasvuhoone, kus taimed kasvavad suurtes pottides ehk konteinerites. Tavaliselt on ka põrand kaetud kiviplaatidega või isegi laudpõrand. Automaatne kastmissüsteem ja automaatselt avanevad aknad kuuluvad ka modernse potikasvuhoone juurde. Vesirotid, mutid, teod, umbrohi ja kastekannudega vee tassimine ei ole sellise kasvuhoone omaniku lemmikuteks. Potikasvuhoones kasvatamiseks on ideaalsed dwarf-tüüpi erilised ja haruldased suureviljalised tomatisordid kõrgusega 100-150cm. Tüüpiliselt kasvab igas potis erinev tomatisort - tomateid kasvatakse ju hobi korras, mitte selleks, et neid kaks kuud järjest iga päev purgistada. Ikka selleks, et tajuda erinevaid põnevaid maitseid ja et oleks ka ilus vaadata.

Pärandsort - I.k "heirloom". Sort, mida on kasvatatud hobiaedades aastakümned. Mõnede pärandsortide ajalugu ulatub sajandite taha ja igal pärandsordil on tavaliselt oma lugu jutustada. Pärandsortide näiteid: Black Krim, Brandywine, Cherokee Purple jt. Pärandsordid on tavaliselt suurepäraste maitseomadustega, kuid väiksema haiguskondluse ja saagikusega, kui kommertssordid. https://en.wikipedia.org/wiki/Heirloom_tomato 

Uudispärandsort - i.k "new heirloom". Hobiaretajate poolt aretatud ja vabakasutusse antud sordid, mis on saanud populaarseks tänu oma erilistele sordiomadustele. Tavaliselt on uudispärandsordid ka väga hea maitsega.

Sordikatse - kasvatatakse sorte ühel või mitmel aastal järjest, et veenduda sordi stabiilsuses ja sordiomaduste puhtuses. On eelduseks EL sordiregistrisse kandmisel.

Sordiomadused - omadused, mille kogum eristab seda tomatisorti teistest. Kesta värvus (kollane, oranž, roheline, purpur, must), muster (ühevärviline, triibuline, täpiline), viljaliha värvus (mitmevärviline, ühevärviline, kollane, punane, roheline), vilja kuju (ümar, lapikümar, teravatipuline jne), vilja suurus, lehetüüp (kartulilehine, tavaline, keerdus, kitsaleheline), tüve kasvutüüp (determinantne, dwarf, indeterminantne, põõsasjas), vijakobara tüüp (multiflora, kobartomat, kirss), maitseomadused - (magus, hapukas, hapukasmagus, aromaatne,  puuviljane, tsitruseline). Hobiaretajad üle maailma otsivad huvitavaid ja erilisi sordiomadusi, vahetavad omavahel seemneid ning aretatavad ja stabiliseerivd uusi ja põnevaid sorte. Viimaste aastate huvitavamaid sordiomadusi on täpiline muster ja sametine pealispind.

Stabiliseerimine - sordiomadused muutuvad ühtlaseks (kõikidest seemnetest kasvavad ühesuguseid vilju kandvad taimed) 7-8 põlvkonna järel. See tähendab, et vähemalt 7-8 aastat tuleb tegeleda uue sordi kasvatamise ja valikuga enne, kui võib sordi nimetada stabiilseks. Kommertssortide puhul on stabiilsus garanteeritud ja tagatud EL normide ja reeglitega. Hobiaretajate sortidel on sordiomadused sageli ebaühtlasemad ehk siis  sordid ei ole alati 100% stabiliseeritud. Potitomat kasvatab ja müüb eelkõige hobiaretajate või väiksemate sõltumatute aretajate  sorte, mis tähendab ka seda, et sordiomadused võivad olla ebaühtlasemad. Eelistame sorte, mis on stabiilsed. Ebaühtlaste omaduste korral on lisatud sellekohane märge.

Vabakasutusse antud sort - seemned ja sort on aretaja(te) poolt antud vabaks. Igaüks võib selle sordi seemneid kasvatada ja müüa. Dwarf Tomato Projecti sordid on antud vabakasutusse. Vaata ka Open Source Seeds Intiative 

Varajane - viljad valmivad vähem kui 60 päeva jooksul pärast istutamist. Mikrotomatid ja kirsstomatid on tavaliselt varajased, samuti on Eesti sordid aretatud varajasteks. Dwarfidest on kõige varajasemad Arctic Rose ja Yukon Quest. 

Viljatipumädanik - i.k BER ehk Blossom End Rot. Vilja kasvuhäire, mille tulemusena on tomati ots sisse vajunud ja mustjas või tume. Viljatipumädanik võib olla ka vilja sees selliselt, et vilja pealispind on terve. Soovitav on probleemsed viljad varakult ära korjata, siis ei kuluta taim toitaineid nende vlijade valmistamisele. Viljatipumädaniku põhjuseks peetakse kõrget õhutemperatuuri viljaalge moodustumise ajal - auramine on kuumaga intensiivsem lehe servadest ning viljaalge moodustumisel hädavajalik kaltsium liigub koos veega lehtedesse, mitte viljaalgetesse, kus seda vaja oleks. Kaltsiumilahusega pritsimine ja muud agrotehnilised võtted väidetavalt ei aita BERiga võitlemisel. Häire avaldumine sõltub palju ka sordist - mõnel sordil on see väga levinud.

Sõnastiku koostaja: Ingmar Pappel, Potitomat OÜ

Muudetud 20.03.2021

Palun lugege enne taimede tellimist:

 

  • Ise järele tulles lisandub nüüd 5€ komplekteerimis- ja pakendamistasu.
  • Kulleriga koju tellimine maksab Eestis 15€, Soomes 25€, Lätis 18€ ja Leedus 20€ sõltumata tellimuse suurusest. Kulleritasus sisaldub pakendamine ja komplekteerimine.
  • Lisatellimuse puhul palun valige "Lisatellimus" ja kirjutage kommentaaridesse põhitellimuse number.
  • Kõik meie tomatitaimed on mahedalt kasvatatud, kui pole kirjutatud, et on mittemahe.
  • Kõik meie seemned on pärit Euroopa Liidu liikmesriikidest.

Klienditugi: Klienditugi@potitomat.ee, vastame kahe tööpäeva jooksul (või koheselt).
Turvaline ostukoht