Tomatiseemnete valmistamine

Küpsed viljad korjatakse sordipuhastelt taimedelt kasvuhoones või õues. Korjatakse ainult sellised viljad, millel puuduvad haigustunnused, hallitusega lõhed ja plekid. Samuti veendutakse, et taimel puuduvad visuaalsed haigustunnused.

Pildistatakse korjatud viljad selleks, et saaks hiljem veenduda sordipuhtuses. Korjatud viljad purustatakse ja jäetakse fermenteeruma 48-ks tunniks või senikaua, kuni massi konsistents on muutunud sobivaks seemnete eraldamisele viljalihast. Kott, milles fermenteerumine toimub, varustatakse sordisildi ja viljade korjamise kuupäevaga.

Fermenteerunud mass mikserdatakse ja lisatakse 2-3 osa vett, et saaks veega loputada. Loputatakse veega, seemned vajuvad põhja (kui ei vaju, siis lisatakse veel vett). Valatakse vedelik koos viljalihaga ära, seemned jäävad nõusse. Valatakse peale uus vesi ja mikserdatakse. Loputatakse uuesti 2-3x, kuni viimane loputusvesi on puhas.

Seemned valatakse sõelale ja loputatakse veelkord puhta veega. Visuaalselt kontrollitakse, et seemned oleksid puhtad, vajadusel eemaldatakse viljaliha tükid. Seemned kallatakse sõelalt ühekordsetele papptaldrikutele kuivama, taldrik varustatakse sordisildiga ning pannakse 72-ks tunniks kuivama soojendusega lauale, 30 kraadi.

Kuivatatud seemneid muljutakse, et seemned eralduksid üksteisest. Seemned pannakse minigrip kotikesse, millele kirjutatakse viljade korjamise kuupäev. Seemned kuumtöödeldakse spetsiaalses laboriahjus 96 tundi temperatuuril 70 kraadi selleks, et hävitada viirused, bakterid ja seeneeosed. 

Kuumtöötlemise järel testitakse seemnete idanevust, paigutades 30-50 seemet niiskesse keskkonda (niiske filterpaber minigrip kotis või plastkarbis), pakendile kirjutatakse sordinimi ja korje kuupäev ning idandamiskatse kuupäev. Idandamiskatse toimub soojal laual temperatuuril 22-24 kraadi. Idandamiskatse tulemused loetakse 7-ndal päeval ja 14-ndal. Tulemused kirjutatakse seemnete pakendile protsendina, kahtluse korral kirjutatakse väiksem number. 

Vastavalt idandamiskatse tulemustele otsustatakse, kas seemned sobivad müügiks või mitte. Idanevus peab olema vähemalt 50%. Müügiks sobivad seemned pakitakse minigripp kottidesse, minimaalselt 15 seemet pakendis. Müügipakend varustatakse sordisildiga ning sordi laoseis uuendatakse e-poes.

Alati töötakse ainult ühe sordiga üheaegselt. Enne nõu või sõela kasutuselevõtmist veendutakse, et see on puhas, selles pole seemneid varasemast. Kõik nõud ja tööriistad pestakse ja puhastatakse alati pärast ühe sordiga töö lõpetamist. Kõik tegevused dokumenteeritakse selleks, et tagada võimalikult kõrge sordipuhtus ja vältida haiguste edasikandumist.

Koostas: Ingmar Pappel, 05.03.2023

Palun lugege enne taimede tellimist:

  1. Taimedele ise järele tulles lisandub nüüd 5€ komplekteerimis- ja pakendamistasu.
  2. Kulleriga koju tellimine maksab Eestis 15€, Soomes 25€, Lätis 18€ ja Leedus 20€ sõltumata tellimuse suurusest. Kulleritasus sisaldub pakendamine ja komplekteerimine ja käibemaks 20%.
  3. Kui soovite taimi juurde tellida, siis palun valige transpordiviisiks "Lisatellimus" ja kirjutage kommentaaridesse põhitellimuse number.
  4. Kõik meie tomatitaimed on mahedalt kasvatatud, kui pole kirjutatud, et on mittemahe.
  5. Miinimumtellimuse sunma on 15€.

Klienditugi: E-post: Klienditugi@potitomat.ee, vastame kahe tööpäeva jooksul (või koheselt). Telefon: +372 5813 5884 

  Turvaline ostukoht